Osiem powodów dla których warto pracować systematycznie - Marzena Jankowska

Blog

Osiem powodów dla których warto pracować systematycznie

Odporność psychiczna to zaangażowanie, a zaangażowanie to upór i systematyczność. Kilka motywujących podpowiedzi, dlaczego praca wykonywana CODZIENNIE przynosi świetne efekty:

  1. Systematyczność sprawia, że łatwiej jest zacząć. Gdy pracujesz każdego dnia nabierasz rozpędu. Nie odrywasz się na dłużej od tego procesu, nie zapominasz w jakim miejscu jesteś, nie musisz się spieszyć, by nadgonić stracone godziny.
  2. Systematyczność pozwala Twoim pomysłom zachować świeżość. Jeśli Twój projekt cały czas pracuje w Twoim umyśle, zaczynasz dostrzegać zaskakujące związki między ideami. Świadomość wyostrza się w poszukiwaniu potencjalnej strawy umysłowej a pomysły napływają, ze wszystkich stron.
  3. Systematyczność uwalnia Cię od presji. Jeśli pracujesz raz na jakiś czas, zaczynasz od jednorazowej pracy oczekiwać dużych efektów, a to powoduje przykre napięcie i niepokój. Jeśli pracujesz regularnie nie musisz mieć wygórowanych oczekiwań, co do efektów pracy – genialny efekt jest konsekwencją kumulacji. A jeśli coś się nie sprawdza, masz czas by spróbować czegoś innego.
  4. Systematyczność rozpala kreatywność. Kreatywność wyrasta z nieustannego krążenia idei. Im regularniej pracujesz, tym częściej doświadczasz przypływów natchnienia.
  5. Systematyczność sprzyja utrzymaniu systematyczności. To nawyk sprawia, że łatwo jest usiąść do pracy nawet, gdy mamy 10 minutowe okienko. Gdy nie masz dużych zaległości, efektywna praca i kroczek naprzód jest możliwy i przy paru minutach koncentracji.
  6. Systematyczność sprzyja produktywności. Nie ma nic przyjemniejszego, jak obserwowanie, że dzięki regularnej pracy przybliżasz się do wyznaczonego celu. Krok po kroku. Widzisz siebie przy pracy i to zwiększa Twoją pewność, że jesteś w stanie coś zrobić.
  7. Systematyczność chroni Cię przed negatywnymi emocjami. Postępy są źródłem inspiracji i spokoju, a sama aktywność już dostarcza pozytywnych emocji. Paradoksalnym zjawiskiem jest to, że niepokój związany z prokrastynacją, sprawia że ludzie jeszcze bardziej są skłonni odwlekać pracę w przyszłości.
  8. Systematyczność to podejście realistyczne. Jeśli każdego dnia zrobisz odrobinę, to w ciągu miesięcy lub lat możesz dokonać rzeczy naprawdę wielkich. Co więcej regularność nie musi wcale oznaczać codziennej pracy – ważna jest WYTRWAŁOŚĆ.

Niech ten krótki fragment będzie zachętą nie tylko do systematyczności, ale także lektury źródła: Jocelyn K. Glei „Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł”, Gliwice: Helion

Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *