Dzień Ekstremalnej Produktywności wg Jeffa Hadena - Marzena Jankowska

Blog

Dzień Ekstremalnej Produktywności wg Jeffa Hadena

Co zrobić jeśli masz masę pracy, sporo zaległości i nie możesz się za to zabrać?

Zrób sobie Dzień Ekstremalnej Produktywności (DEP)!

To, co masz do zrobienia, jeśli chcesz się wyrobić w jeden dzień:

1)    Uprzedź wszystkich, że nie ma Cię dla nikogo

Uprzedź współpracowników, klientów, rodzinę, że tego dnia nie będziesz dostępny, żebyś nie musiał robić przerw w pracy i żeby Cię nic nie rozpraszało.

2)    Zdecyduj, jak długo będziesz pracować

Wyznacz sobie konkretny cel, zamiast zakładać, że pociągniesz tak długo jak dasz radę. W DEP nie chodzi o to jak się czujesz, tylko załatwiasz co masz do załatwienia, a nie rezygnujesz bo się zmęczyłeś lub znudziłeś.

3)    Bezwzględnie trzymaj się wyznaczonego czasu

Sprawy wypełniają czas przeznaczony na ich załatwienie. To tak jak z większym domem do którego się przeprowadzamy – z czasem rzeczy zapełnią całą jego przestrzeń. Jeśli czas naprawdę Cię goni, jesteś w stanie wyeliminować, to co nieistotne i zrobić wiele rzeczy szybciej, niż mógłbyś przypuszczać.

4)    Zacznij DEP o nietypowej porze

Zacznij na przykład o czwartej rano, albo daj dojść do głosu wewnętrznej sowie i pracuj całą noc. DEP to nie jest zwykły dzień – odrywając się od codzienności przygotowujesz się na coś niezwykłego!

5)    Odwlekaj i wydzielaj nagrody

Powiedzmy, że podczas pracy lubisz słuchać muzyki. Kiedy zaczniesz DEP, nie włączaj jej przez kilka pierwszych godzin. Kiedy motywacja zacznie spadać – wtedy odrobina muzyki zapewni przypływ nowych sił.

6)    Zatankuj, zanim uznasz, że już czas

Kiedy ćwiczymy, czekanie, aż zachce nam się pić, oznacza, że już jesteśmy odwodnieniu. To samo dotyczy pracy – zaplanuj posiłek trochę wcześniej niż zwykle. Jeśli pracujesz na siedząco – wstań na długo wcześniej zanim zdrętwiej Ci tyłek, itd. Jeśli dopuścisz do tego, że coś zacznie Ci doskwierać – motywacja i determinacja osłabną.

7)    Rób przerwy produktywne, nie przerwy na relaks

W DEP najważniejsza jest siła rozpędu. Nie oglądaj telewizji, nie szukaj śmiesznych kotów w internecie, nie skroluj FB. Przerwy powinny wzmacniać poczucie, że działasz, że się spełniasz. Wybierz świadomie kilka rzeczy, które chcesz zrobić i które dają Ci satysfakcję

8)    Nie przerywaj dopóki nie skończysz, nawet jeśli trwa to dłużej niż przewidywał plan

Poddawanie się to nawyk. Trzymanie się planu, to też nawyk. Niech Twój pierwszy DEP będzie kamieniem węgielnym nowego nawyku – osiągania tego, co chcesz osiągnąć.

„Kończenie tego, co się zaczęło, osiąganie tego, co postanowiło się osiągnąć, ma też pozytywne skutki uboczne. Kiedy dokonasz więcej, niż wydawałoby się możliwe, nieświadomie resetujesz ograniczenia, które Cię powstrzymywały na początku. Wszyscy mamy w sobie wewnętrzny głos, który mówi: „Zrobiłem wystarczająco dużo”, albo „Jestem wyczerpana. Po prostu nie mogę już więcej”. Tyle, że ten głos kłamie. Zawsze możemy zrobić coś więcej. Zatrzymanie to wybór.(…)

DEP pomaga nauczyć się wygrywać w grze umysłu. DEP automatycznie przesuwa wewnętrznie granice na wyższy poziom. A po kilku DEPach – choć czasem wystarczy tylko jeden – w „normalne” dni też działamy lepiej, bo nieświadomie wyłączamy ten cichy wewnętrzny głos i podnosimy poprzeczkę.

A przecież to, jak działamy, jest jedyną miarą, która ma znaczenie.”

 

Jeff Haden „Mit motywacji” ss. 138-147

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *