Jak "stres"​ czyni nas istotami społecznymi, odważnymi i bystrymi - Marzena Jankowska

Blog

Jak „stres”​ czyni nas istotami społecznymi, odważnymi i bystrymi

Dziś kolejny artykuł z serii #ObalamyMity dotyczące „stresu”

Czy zdarza Wam się słyszeć albo myśleć, że…

„Stres oddziela nas od innych ludzi, osłabia nasze relacje i sprawia, że stajemy się egoistyczni i skoncentrowani na sobie.”

Okazuje się, że bywa dokładnie na odwrót i nie ma w tym zakresie różnic między kobietami i mężczyznami. W sytuacjach stresowych często stajemy się bardziej ufni, szczodrzy i gotowi ryzykować własne dobro, by chronić innych.

Oczywiście, jak się zachowamy zależy od rodzaju reakcji. Kiedy reagujemy instynktownie, reakcją na zagrożenie – przyjmujemy postawę obronną. Stajemy się agresywni, albo zamykamy się w sobie. Zmaganie się z trudnościami, nie zawsze przekłada się na troskę o innych.

Warto natomiast pamiętać, że pragnienie bliskości jako instynkt przetrwania, jest równie silny, co reakcja walki lub ucieczki.

Możemy mieć wpływ na percepcję stresu, możemy pielęgnować w sobie życzliwość, skupiać się na celach wyższych niż własne ego, troszcząc się o innych.

Impuls bliskości jest naturalną reakcją na stres, jak i źródłem odporności. Jeśli ktoś jest nam bliski, zmienia to naszą biochemię, aktywując te obszary mózgu, które odpowiadają za odczuwanie nadziei oraz odwagi. Pomaganie innym również chroni przed szkodliwymi skutkami nawet chronicznego bądź traumatycznego stresu.”

K. McGonigal „Siła stresu”

Reakcja opieki i przyjaźni stanowi stan fizjologiczny, który ma zmniejszać strach i zwiększać nadzieję.

Jak owa reakcja wpływa na mózg?

Otóż intensyfikuje aż trzy jego ośrodki:

1️⃣ Za funkcjonowanie ośrodka otaczania ludzi opieką odpowiada oksytocyna, która przyczynia się do zwiększenia naszej empatii i zaufania, jak również nasila pragnienie tworzenia więzi. Ośrodek ten wycisza te obszary w mózgu, które wiążą się z odczuwaniem strachu, dzięki czemu zwiększa się odwaga.

2️⃣ Działanie ośrodka nagrody jest związane z neuroprzekaźnikiem dopaminą. Pobudzenie tego obszaru przekłada się na motywację i osłabienie strachu, a ponadto mobilizuje do ruchu, dzięki czemu nie zastygamy jak jaszczurka.

3️⃣ Ośrodek dopasowania – tu króluje serotonina, która odpowiada za wyostrzanie się percepcji, intuicji i samokontroli. Dzięki temu łatwiej postanowić jak działać w danej sytuacji i dopilnować pożądanych skutków tych działań.

Podsumowując reakcja opieki i przyjaźni czyni nas istotami społecznymi, odważnymi i bystrymi.

Jak sobie pomóc?

  1. Codziennie szukaj okazji do udzielania wsparcia ludziom;
  2. Rób coś nowego lub nieoczekiwanego w ramach spełniania dobrych uczynków;
  3.  Drobne gesty są równie skuteczne, co wielkie – nie czekaj na idealny moment!;
  4. Dawaj innym uznanie i pełną uwagę;
  5. Przypominaj sobie codziennie o swoich wartościach.

A jak Wy zadbacie o oksytocynę, dopaminę i serotoninę? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *